OSGE przystąpiło do europejskiego sojuszu na rzecz SMR-ów
22/03/2024, 16:01W Brukseli zainaugurowano „European Industry Alliance on SMRs” do którego przystąpiło OSGE. Firma została jednocześnie członkiem nucleareurope – stowarzyszenia reprezentującego ponad 3000 podmiotów z branży energetyki jądrowej.
21 i 22 marca w Brukseli nasi przedstawiciele brali udział w ważnych wydarzeniach dotyczących energetyki jądrowej, w szczególności SMR-ów.
22 marca miało miejsce wydarzenie inaugurujące działalność europejskiego sojuszu przemysłu na rzecz SMR-ów („European Industry Alliance on SMRs”). Dokument ustanawiający sojusz został zatwierdzony przez Komisję Europejską w lutym tego roku, a jego celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju i wdrożenia pierwszych projektów SMR w Europie, tak by zaczęły one funkcjonować już na początku lat 30-tych.
W spotkaniu inaugurującym w którym udział wzięli komisarze KE: Kadri Simson – Komisarz ds. Energii, oraz Thierry Breton – Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, OSGE reprezentował Prezes Zarządu Rafał Kasprów.
„Jednym z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się oprzeć nasz projekt na technologii BWRX-300, jest fakt, że mamy do czynienia ze sprawdzoną technologią, opartą na doświadczeniach z funkcjonujących reaktorów, a przede wszystkim pozwalającą wykorzystać szeroki łańcuch dostaw w Europie. Tak więc, krok po kroku, serce wyspy jądrowej dla pierwszego bloku – RPV, zostanie wyprodukowane w Kanadzie, ale nie ma wątpliwości, że może to robić hiszpańska ENSA. Z kolei odkuwki do komory ciśnieniowej reaktora mogą być produkowane w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W Hiszpanii ENUSA od wielu lat seryjnie produkuje paliwo do reaktorów BWR licencjonowanych w Europie. Jest to bardzo ważny, jeśli nie krytyczny, element projektu. Paliwo, na które niewiele osób zwraca uwagę, jest dostarczane do reaktorów w Hiszpanii i Szwecji” – powiedział Rafał Kasprów.
Z kolei 21 marca odbył się Nuclear Energy Summit 2024 organizowane przez IAEA wspólnie z rządem Belgii, który to kraj obecnie przewodniczy Unii Europejskiej. To pierwsze tego typu spotkanie poświęcone wyłącznie energetyce jądrowej, w którym uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu państw, w tym delegacja OSGE.
Wypowiedzi kluczowych polityków z całego świata są jednoznaczne – rozwój energetyki jądrowej jest konieczny. O potrzebie budowy SMR-ów w krajach Unii mówili kluczowi przedstawiciele KE, w tym Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. O konieczności wdrożenia małych reaktorów modułowych mówili też Prezydent Francji Emmanuel Macron, Premier Finlandii Petteri Orpo, czy współgospodarz spotkania Premier Belgii Alexander De Croo.
Jednocześnie OSGE zostało członkiem nucleareurope – stowarzyszenia reprezentującego ponad 3000 podmiotów z sektora energetyki jądrowej z całej Europy.