Komisja Europejska zaakceptowała wniosek OSGE i GEH w sprawie grupy roboczej BWRX-300.
15/10/2024, 10:34Projektowa Grupa Robocza powstanie w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, który został powołany przez Komisję Europejską w lutym tego roku. Wniosek o jej powołanie złożyło OSGE wraz z 17 firmami z 11 państw.
„Dojrzałość projektu, w połączeniu z krokami podjętymi przez firmy takie jak OSGE, pozwala stwierdzić, że technologia BWRX-300 ma potencjał do wdrożenia w UE na początku lat 30-tych” – napisano w uzasadnieniu decyzji. Nad „europeizacją” łańcucha dostaw pracować będzie w ramach grupy roboczej 18 firm z 11 państw (10 z UE i Norwegia).
„Akceptacja naszego wniosku, a przede wszystkim uznanie, że BWRX-300 – sprawdzona technologia ze zbudowanym w Europie łańcuchem dostaw, wybrana przez OSGE, daje realne podstawy by powstać w EU na początku następnej dekady, to informacja przełomowa i krok milowy dla naszego projektu” – mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE. „Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy przyłączyli się do grupy i aktywnie wsparli przygotowanie wniosku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR” – dodał Rafał Kasprów.
Złożony pod koniec lipca wniosek o utworzenie grupy roboczej przygotowany został przez OSGE we współpracy z GE Hitachi – twórcą technologii BWRX-300 oraz z kilkunastoma członkami sojuszu wywodzącymi się z 11 państw. Wszyscy partnerzy są zainteresowani uczestnictwem w procesie rozwoju BWRX-300 w Europie na różnych płaszczyznach. Wszyscy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne z kompetencjami do budowy niezbędnego łańcucha dostaw. To jedna z najliczniejszych grup roboczych zaaprobowanych przez Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz SMR-ów.
„Utworzenie grupy roboczej dedykowanej BWRX-300 to kolejny znaczący krok w kierunku wdrożenia naszej technologii SMR w Europie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z doświadczonymi uczestnikami naszej grupy, aby rozwijać BWRX-300” – powiedział Sean Sexstone, wiceprezes GEH ds. zaawansowanych technologii jądrowych.
Zaakceptowanych zostało łącznie dziewięć projektowych grup roboczych skupionych wokół poszczególnych technologii SMR będących na różnych stopniach rozwoju, reprezentujących zarówno technologie generacji III+, jak i IV – innowacyjne reaktory, których wdrożenia oczekuje się najwcześniej w połowie lat 40-tych.
„Wybór projektów SMR jest bardzo obiecujący. Od startupów, które dopiero pracują nad swoimi koncepcjami reaktorów, poprzez te bardziej zaawansowane, do projektów bardzo dojrzałych i wręcz gotowych do wdrożenia. W innym ujęciu mamy też poparcie dla reaktorów lekkowodnych LWR, ale też ciężko-metalicznych będących bardzo innowacyjnymi projektami” – mówi prof. Wacław Gudowski, doradca Zarządu OSGE, profesor Fizyki Reaktorów i Fizyki Neutronowej w Królewskim Instytucie Technologii (KTH) w Sztokholmie. „Oznacza to jedno – Komisja Europejska widzi w małych reaktorach duży potencjał, chce wspierać rozwój tych najbardziej zaawansowanych jak BWRX-300, ale odważnie popiera też technologie bardzo nowatorskie” – dodaje Gudowski.
Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych SMR ustanowiony przez KE ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku lat 30-tych. Sojusz działa za pośrednictwem grup roboczych w celu poprawy warunków sprzyjających rozwojowi i wdrażaniu SMR-ów, w tym odbudowy łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej. Działania mają na celu wspieranie konkretnych projektów SMR i przyspieszenie ich wdrożenia na rynku europejskim.
Podmioty tworzące grupę roboczą BWRX-300 to:
Grupa robocza ma na celu koordynację i przyspieszenie wysiłków na rzecz budowy reaktorów SMR BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy przez członków Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR w różnych państwach członkowskich UE. Cele szczegółowe obejmują szerokie spektrum zagadnień, w szczególności:
- standaryzację procesu licencjonowania technologii w krajach UE;
- maksymalizację udziału dostawców z UE w łańcuchu dostaw (wspólny rozwój solidnego europejskiego łańcucha dostaw);
- budowanie niezbędnych kompetencji, przygotowanie kadr;
- stworzenie odpowiedniego systemu wsparcia dla tego typu inwestycji.
O OSGE
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym i przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwu-tlenku węgla. Więcej informacji na stronie www.osge.com oraz platformie X (Twitter) @ORLEN_Synthos i LinkedIn.