Polskie centra danych stawiają na współpracę z branżą SMR – OSGE i PLDCA tworzą grupę roboczą
09/07/2025, 12:04
Warszawa, 8.07.2025
Polskie centra danych stawiają na współpracę z branżą SMR – OSGE i PLDCA tworzą grupę roboczą
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) i Stowarzyszenie Polish Data Center Association (PLDCA) nawiązały strategiczną współpracę w ramach grupy roboczej ds. zasilania centrów danych z modułowych reaktorów jądrowych (tzw. SMR). Celem partnerstwa jest wypracowanie kompleksowej strategii wykorzystania energii z modułowych reaktorów jądrowych na potrzeby centrów danych w odpowiedzi na dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na dostępną i stabilną moc oraz potrzeby dekarbonizacyjne branży.
Rosnące wyzwania energetyczne sektora centrów danych
Polski sektor centrów danych rośnie w dynamicznym tempie, osiągając obecnie blisko 200 MW mocy operacyjnej i utrzymując od 2020 roku wskaźnik wzrostu na poziomie niemal 20 proc. Swoją obecność w Polsce budują najwięksi globalni chmurowi gracze – Google Cloud, AWS i Microsoft Azure, dynamicznie rozwija się także polski ekosystem centrów danych. Microsoft uruchomił w Warszawie pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych i systematycznie wzmacnia swoje zaangażowanie, ogłaszając kolejne inwestycje w rozwój infrastruktury oraz budując pozycję Polski jako kluczowego hubu technologicznego w tej części Europy.
Według prognoz PMR i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, do 2030 roku zapotrzebowanie polskich centrów danych na moc może wzrosnąć do 500 MW, a do 2034 roku centra danych w Polsce będą wymagać mocy na poziomie 1063 MW przy zużyciu energii sięgającym 9,3 TWh. Rozwój sztucznej inteligencji znacząco intensyfikuje te potrzeby.
Z tak dynamicznym wzrostem związane są też wyzwania. Polski sektor data center musi zapewniać sobie źródła dostępnej i stabilnej mocy elektrycznej oraz spełniać wymagania zrównoważonego rozwoju. Firmy z tego sektora często wyznaczają sobie przy tym bardziej ambitne cele środowiskowe niż te wynikające z polityki klimatycznej UE, dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej i znaczącej redukcji emisji CO2.
Strategiczna synergia między centrami danych a modułowymi reaktorami jądrowymi
OSGE w marcu 2025 roku podpisało deklarację o potrojeniu mocy jądrowej podczas konferencji energetycznej CERAWeek w Houston. Do tego strategicznego porozumienia dołączyły również takie firmy jak Amazon, Google i Meta – kluczowi gracze na rynku centrów danych.
„Widzimy silną synergię pomiędzy centrami danych, sztuczną inteligencją a modułowymi reaktorami jądrowymi. Giganci technologiczni inwestują miliardy dolarów w te technologie w celu zapewnienia sobie w nadchodzących latach ogromnej ilości czystej, bezpiecznej energii elektrycznej, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju tego sektora. Jesteśmy gotowi, aby zrealizować to zadanie w Polsce z wykorzystaniem reaktorów BWRX-300” – podkreśla prezes Zarządu OSGE Rafał Kasprów.
Dodatkowym polem synergii technologii SMR i centrów danych jest ciepłownictwo. Współpraca reaktorów BWRX-300 i centrów danych może zapewnić znaczące dostawy ciepła systemowego i wesprzeć dekarbonizację tego sektora w Polsce – największego w Europie.
Takie inicjatywy pokazują, że Polska – wykorzystując swoje kompetencje i doświadczenie w rozwijaniu nowoczesnych źródeł energii – może odegrać kluczową rolę w transformacji całego europejskiego sektora centrów danych.
„Dostęp do czystej, bezpiecznej energii staje się dziś strategicznym czynnikiem rozwoju branży centrów danych oraz całego ekosystemu AI. Polska jako lider wdrażania projektów SMR w Europie, ma realną szansę stać się centrum innowacyjnych inwestycji technologicznych. Współpraca pomiędzy operatorami centrów danych a twórcami rozwiązań SMR to nie tylko szansa na zeroemisyjną energię dla rosnących potrzeb cyfrowych, lecz także możliwość wykorzystania nadwyżek ciepła w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa – co może stać się wzorem dla innych krajów regionu. Obecne działania i dialog między kluczowymi interesariuszami mogą wyznaczyć nowy standard zrównoważonego rozwoju dla branży data center w Europie” – komentuje Piotr Kowalski, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia PLDCA.
Cele strategicznej współpracy
Rosnące ilości energii zużywane przez współczesne centra danych – w obliczu wyzwań klimatycznych i rosnącej presji ze strony klientów na zrównoważony rozwój – stają się kluczowym zagadnieniem dla całej branży. Dlatego coraz większego znaczenia nabierają innowacyjne i niskoemisyjne źródła zasilania, które mogą sprostać rosnącym potrzebom infrastruktury IT. W tym kontekście połączenie rozwoju nowoczesnych centrów danych z technologią małych reaktorów modułowych (SMR) otwiera nowe perspektywy zarówno dla transformacji energetycznej, jak i budowania przewagi konkurencyjnej Polski na rynku europejskim.
Rozwój centrów danych i nowoczesnej energetyki jądrowej to jedne z filarów dla zachowania i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki w dobie postępującej cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji. Szybkie zapewnienie stabilnych dostaw czystej energii jest kluczowe dla pozycjonowania Polski jako atrakcyjnego miejsca dla inwestycji technologicznych w najbliższych dekadach.
Głównym celem grupy roboczej PLDCA i OSGE jest opracowanie tzw. białej księgi opisującej możliwości współpracy pomiędzy branżą centrów danych a projektami SMR, korzyści wynikające ze wspólnej realizacji projektów oraz ewentualne ograniczenia i wyzwania z tym związane. Dokument będzie zawierał omówienie technologicznych aspektów obu sektorów, określenie pola synergii oraz rekomendacje dotyczące potencjalnych zmian legislacyjnych i deregulacyjnych ułatwiających współpracę między obiema branżami.
Efekty prac grupy roboczej PLDCA i OSGE mogą zostać przedstawione stronie rządowej w celu ułatwienia realizacji projektów łączących te dwa obszary w przyszłości.
O OSGE
ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez ORLEN S.A. i Synthos Green Energy S.A. Firma odgrywa wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, chcąc przyczynić się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu. Misją OSGE jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańskiej firmy GE Vernova Hitachi Nuclear Energy, które staną się ważną częścią miksu energetycznego kraju, zapewniając gospodarstwom domowym oraz przemysłowi stabilną energię elektryczną o zerowej emisji dwutlenku węgla. Więcej informacji na stronie www.osge.com oraz platformie X i LinkedIn.
O Stowarzyszeniu PLDCA
Polish Data Centre Association (PLDCA) jest reprezentantem polskiego sektora centrów danych i zrzesza blisko 60 podmiotów z szerokiego łańcucha wartości branży – od właścicieli i operatorów centrów obliczeniowych, przez firmy inżynieryjne, po firmy technologiczne, integratorów i generalnych wykonawców. Stowarzyszenie wzmacnia potencjał branży data center w Polsce, edukuje rynek i buduje nowe miejsca pracy poprzez współpracę z władzami, inicjowanie zmian legislacyjnych oraz wykorzystywanie doświadczeń podobnych organizacji w Europie. PLDCA określa warunki infrastrukturalne sprzyjające realizacji celów strategicznych biznesu, promuje rozwój oraz pozyskiwanie inwestorów oraz wspiera zrównoważony i odpowiedzialny rozwój sektora. Więcej: www.pldca.pl.
Kontakt dla mediów:
Mariusz Ilnicki
+48 668 48 36 73
mariusz.ilnicki@osge.com
PLDCA
Arkadiusz Lorenc
+48 538113774
arkadiusz.lorenc@linkleaders.pl