OSGE inicjatorem grupy roboczej w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR
25/07/2024, 16:27Firmy z 11 krajów europejskich łączą siły, aby pracować nad rozwojem małego reaktora BWRX-300 w UE. OSGE wraz z partnerami wnioskują do Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR o utworzenie specjalnej grupy roboczej.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) we współpracy z 17 firmami z 10 państw członkowskich UE i Norwegii złożyli wniosek o utworzenie grupy roboczej dedykowanej wdrożeniu technologii BWRX-300. Projektowa grupa robocza będzie działać w ramach Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, który został powołany przez Komisję Europejską w lutym tego roku.
Komisja Europejska ustanowiła Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych (small modular reactors – SMR), którego celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku lat 30-tych. Sojusz działa za pośrednictwem grup roboczych w celu poprawy warunków sprzyjających rozwojowi i wdrażaniu SMR-ów, w tym odbudowy łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej. Działania mają na celu wspieranie konkretnych projektów SMR i przyspieszenie ich wdrożenia na rynku europejskim.
Wniosek o utworzenie grupy roboczej przygotowany został przez OSGE we współpracy z GE Hitachi – twórcą technologii BWRX-300 oraz z 16 członkami sojuszu wywodzącymi się z 11 państw. Wszyscy partnerzy są zainteresowani rozwojem lub uczestnictwem w procesie rozwoju BWRX-300 w Europie na różnych płaszczyznach. Wszyscy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne z kompetencjami do budowy niezbędnego łańcucha dostaw.
„BWRX-300 nie tylko ma potencjał, aby być pierwszym reaktorem SMR, który powstanie w UE, ale także stwarza europejskim firmom możliwości znacznego udziału w budowie, z produkcją kluczowych komponentów na terenie Unii włącznie. Dedykowana grupa robocza skupiająca 18 firm potwierdza duże zainteresowanie technologią BWRX-300 ze strony europejskich podmiotów”, powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE. „Wierzę, że wśród członków Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR, który wciąż jest otwarty na nowych uczestników, znajdą się kolejne podmioty zainteresowane dołączeniem do grupy” – dodał.
Partnerzy, którzy będą brać udział w grupie roboczej BWRX-300 to:
Grupa robocza ma na celu koordynację i przyspieszenie wysiłków na rzecz budowy reaktorów SMR BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy przez członków Europejskiego Sojuszu Przemysłowego na rzecz SMR w różnych państwach członkowskich UE. Cele szczegółowe obejmują szerokie spektrum zagadnień, w szczególności:
- standaryzację procesu licencjonowania technologii w krajach UE;
- maksymalizację udziału dostawców z UE w łańcuchu dostaw (wspólny rozwój solidnego europejskiego łańcucha dostaw), w tym przygotowanie do produkcji paliwa jądrowego;
- budowanie niezbędnych kompetencji, przygotowanie kadr;
- stworzenie odpowiedniego systemu wsparcia dla tego typu inwestycji.
„Współpraca międzynarodowa jest kluczem do pomyślnego wdrożenia nowych technologii jądrowych” – powiedział Sean Sexstone, wiceprezes wykonawczy ds. zaawansowanych technologii jądrowych w GEH. „Firmy tworzące grupę roboczą skupiającą się na BWRX-300 wnoszą szereg doświadczeń oraz wiedzę, co pomoże przyspieszyć rozwój naszej technologii SMR w UE i na całym świecie”, dodał.
BWRX-300 to konkurencyjne kosztowo rozwiązanie zaprojektowane przez GE Hitachi, które służyć będzie wytwarzaniu energii elektrycznej, ale także w wykorzystane może być przez przemysł, w tym produkcji wodoru, odsalania wody. To także rozwiązanie zaprojektowane z myślą o dekarbonizacji ciepłownictwa. Zasilany sprawdzonym i dostępnym na rynku paliwem jądrowym reaktor BWRX-300 charakteryzuje się innowacyjną, a zarazem uproszczoną konstrukcją, dzięki czemu do jego budowy potrzeba mniej betonu i stali.
OSGE planuje budowę floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce. W maju 2023 r. spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pozytywną opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element procesu przedlicencyjnego. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: oprócz Stawów Monowskich to jeszcze Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków-Nowa Huta i Stalowa Wola-Tarnobrzeg. W lutym 2024 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję określającą zakres raportu środowiskowego dla budowy małego reaktora modułowego (SMR) w Stawach Monowskich w województwie małopolskim. To pierwsza taka decyzja w Unii Europejskiej.
Wypowiedzi przedstawicieli firm tworzących grupę roboczą:
Lukasz Gola, Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Europie, Hitachi Europe: „W samej Polsce nasza grupa zatrudnia ponad 6000 osób w naszych nowoczesnych fabrykach i centrach technologicznych. Bardzo chcemy przyczynić się do sukcesu tej Grupy Roboczej poprzez wykorzystanie naszych technologii IT i OT opracowanych w Polsce i szerzej w UE”.
Dagmara Peret, GEH Poland Country Leader: „Członkostwo w Europejskim Sojuszu Przemysłowym na rzecz SMR-ów wspiera nasze wysiłki na rzecz budowania relacji z lokalnymi dostawcami, ponieważ opracowujemy znormalizowane ramy współpracy między dostawcami sprzętu i usług”.
Tomasz Siemieńczuk, CEO, AIC S.A.: „Dzięki inicjatywie OSGE i GEH związanej z zaawansowanym technologicznie systemem energetycznym oraz wymaganej integracji projektu na poziomie eksperckim, możemy jednocześnie rozwijać partnerską współpracę, jak również rozbudowywać kompetencje naszych zespołów”.
Kalev Kallemets, CEO, Fermi Energia: „Fermi Energia jest zaangażowana w projekt BWRX-300 od początku 2023 r., a Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz SMR-ów może w znaczący sposób wspierać wdrażanie małych reaktorów, zmniejszanie ryzyka, budowę łańcucha dostaw i ogólną redukcję kosztów. Przyczyni się to do realnego osiągnięcia bardzo ambitnych celów UE w zakresie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. przy jednoczesnym wzmocnieniu przemysłu w Europie”.