OSGE na konferencji U.S. NRC
18/03/2024, 14:30Przedstawiciele OSGE wzięli udział w corocznej konferencji Regulatory Information Conference organizowanej przez Komisję Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (U.S. NRC). Rozwój SMR-ów był ważnym punktem tegorocznej edycji wydarzenia skupiającego przedstawicieli branży jądrowej z całego świata.
Delegacja OSGE z Prezesem Rafałem Kasprów uczestniczyła w konferencji Regulatory Information Conference organizowanej przez Komisję Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (US NRC). Coroczne spotkanie łączy przedstawicieli krajowych urzędów dozoru jądrowego, agencji rządowych, organizacji pozarządowych, dostawców technologii oraz przemysłu jądrowego z całego świata.
W swoim otwierającym konferencję przemówieniu, Christopher T. Hanson, Przewodniczący Komisji NRC, podkreślił konieczność działań w obszarze małych i mikroreaktorów. Stwierdził, że „(…) najwyższy czas zacząć przygotowywać NRC do tego, co nazywam seryjnym wdrażaniem mikroreaktorów i małych reaktorów modułowych. Prawdopodobnie zobaczymy wnioski, które albo będą miały znaczące podobieństwa, bądź będą opierać się na podobnych założeniach, lub nawet będą dążyć do jakiejś formy wspólnej oceny technicznej i zatwierdzenia (…)”.
Christopher T. Hanson dodał: „(…) Klasyczne podejście do oceny technicznej w sposób, w jaki zawsze to robiliśmy, po prostu nie zadziała. Oczekuję, że każdy lider w Komisji NRC przyjrzy się uważnie naszym procesom i procedurom, a następnie opracuje wydajniejsze i skuteczniejsze sposoby realizacji naszej misji w zakresie bezpieczeństwa (…)”.
To bardzo ważny przekaz pokazujący, jak kluczowe znaczenie ma dziś nowoczesne i efektywne podejście do wczesnego zaangażowania się przyszłych licencjobiorców oraz ekspertów z urzędów dozoru jądrowego. Dodatkowo mogą oni korzystać z doświadczeń i wniosków z podobnych, prowadzonych już procesów licencyjnych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy np. w Wielkiej Brytanii. Przykładem takiej współpracy jest dołączanie przez Urząd Dozoru Jądrowego Zjednoczonego Królestwa do wspólnej oceny i współpracy przy przeglądach technicznych małych reaktorów modułowych, w tym BWRX-300, prowadzonych już przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego i Kanadyjską Komisję Dozoru Jądrowego. Państwowa Agencji Atomistyki jest obecnie aktywnym obserwatorem tej współpracy.
Na marginesie RIC obyło się spotkanie w ramach tzw. grupy roboczej dla procesów licencyjnych technologii BWRX-300. W spotkaniu wzięli udział Christopher T. Hanson (Chairman of NRC), Ramzi Jammal (Acting CEO CNSC), Jay Wileman (CEO GE Hitachi), Ken Hartwick (CEO Ontario Power Generation), Jeffrey J. Lyash (CEO TVA), Andrzej Głowacki (Prezes PAA), Mark Foy (CEO ONR) oraz Rafał Kasprów (CEO OSGE). Grupa podsumowała prace związane z oceną dokumentacji bezpieczeństwa w Kanadzie i USA. Z dużym uznaniem oceniono rozpoczęcie przez brytyjskim dozór ONR procesu Generic Design Assessment (GDA) dla technologii BWRX-300 oraz kontynuację prac nad oceną lokalizacji w Polsce, w tym wydanie przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) pierwszego postanowienie określającego wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla budowy elektrowni jądrowej BWRX-300 w Stawach Monowskich w Małopolsce.
W ramach konferencji, delegacja OSGE odbyła także spotkanie z przedstawicielami Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych (DoS) – była to okazja do omówienia statusu prac w ramach projektu Phoenix w Polsce z ekspertami EXCEL Services Corporation i Jensen Hughes. Projekt Phoenix to inicjatywa DoS, której celem jest wsparcie procesu transformacji energetycznej w Europie Środkowej w zakresie budowy małych reaktorów modułowych w miejscu elektrowni węglowych.