OSGE partnerem Net Zero Nuclear
05/12/2023, 16:08Podczas konferencji klimatycznej COP28 odbywającej się w Dubaju przedstawiciele przemysłu z całego świata podpisali deklarację poparcia dla rozwoju energetyki jądrowej. OSGE jest wśród sygnatariuszy tej deklaracji.
Deklaracja jest częścią inicjatywy Net Zero Nuclear, która wzywa do aktywnej współpracy pomiędzy rządami a liderami przemysłu i branży energetyki jądrowej w celu potrojenia globalnych mocy w energetyce jądrowej dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. OSGE nie tylko jest sygnatariuszem deklaracji, ale również sponsorem odbywającego się w ramach COP28 szczytu Net Zero Nuclear.
Wśród blisko 100 koncernów z całego świata, które podpisały się pod deklaracją. Oprócz OSGE reprezentowanej przez Prezesa Zarządu Rafała Kasprów, jest także Synthos w imieniu którego podpis złożył Michał Sołowow, właściciel największej polskiej grupy przemysłowej, której częścią są zarówno Synthos, jak i OSGE.
„Net Zero Nuclear skupia firmy – światowych liderów przemysłu z różnych branż, których łączy jedno: świadomość, że bez energetyki jądrowej nie będzie możliwe dokonanie transformacji energetycznej. Potrzebne jest zarówno powstrzymanie zmian klimatycznych na Ziemi, jak i dalszy, oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju globalny wzrost gospodarczy. Dlatego bardzo się cieszymy, że OSGE jest wśród inicjatorów tej inicjatywy” – powiedział Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.
Inicjatorami Net Zero Nuclear są World Nuclear Association (WNA) – największe na świecie stowarzyszenie branży jądrowej, oraz Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) – firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, właściciel pierwszej w świecie arabskim elektrowni jądrowej w Barakah. Projekt uzyskał też wsparcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Inicjatywa ma na celu koncentrację wysiłków uczestników na szybkiej globalnej ekspansji floty reaktorów, a także przyspieszenie badań i rozwoju w zakresie nowych technologii jądrowych.
Deklaracja Net Zero Nuclear, której stroną jest OSGE, jest ściśle związana z Deklaracją Ministerialną, pod którą w sobotę, 2 grudnia, podpisało się 20 krajów, w tym Polska. Państwa sygnatariusze zadeklarowały potrojenie mocy wytwórczych w energetyce jądrowej do 2050 roku, promowanie energii jądrowej jako czystego źródła oraz ułatwienie finansowania projektów jądrowych. Dokument podczas COP28 podpisał Prezydent Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił wysiłki Polski i sukcesy polskich firm na drodze do budowy energetyki jądrowej, w tym działania OSGE.
„W COP28 uczestniczy polska firma ORLEN Synthos Green Energy, która zamierza zbudować reaktory w technologii SMR. Współpracuje przy tym projekcie z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jestem zadowolony, że rozpoczyna współpracę także z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Emirates Nuclear Energy Corporation. Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli gospodarze naszego szczytu klimatycznego, właśnie ukończyły budowę swojej pierwszej, wielkiej elektrowni jądrowej. To pokazuje najlepiej, że energetyka jądrowa ma przyszłość na całym świecie” – powiedział w swoim wystąpieniu Andrzej Duda.
Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wśród popierających ją firm znajdują się GE-Hitachi, CNNC, Ontario Power Generation, Westinghouse, TerraPower, KEPCO, Cameco, Urenco, Nippon Steel, i inni.
Więcej na temat Net Zero Nuclear, jak i szczegóły dotyczące przystąpienia: www.netzeronuclear.org
Treść Net Zero Nuclaer Industry Pledge: